KURJE OČI – Kako si možemo pomoći kod kurjih očiju kod kuće?
Što su kurje oči?
Kurje oko je bolna tvorba zadebljane kože u obliku trna, koja nastaje ispod kože od izumrlih stanica. Budući da ima sposobnost prodora u donje slojeve kože, koji su prepleteni s živcima, može uzrokovati bol i nelagodu. Koža ih stvara kako bi zaštitila osjetljivu kožu koja se prekomjerno trlja o tvrdu površinu. Kurje oko obično se pojavljuje na prstima nogu ili na jastučićima stopala.
Kurje oko ili žulj?
Kada se pojavi žulj i ne djelujemo pravodobno, zadebljanje žulja može prerasti u kurje oko. Žuljevi obično su veće površine zadebljane, mrtve kože na tabanima, donjoj strani palca ili na dlanovima (zbog dugotrajnih ručnih radova). Kod kurjeg oka vidljivo je središte koje podsjeća na oko, po čemu je i dobilo ime. To se širi u dubinu kože i postaje sve dublje, veće i bolnije.
Kurje oko ili bradavica?
Bradavice nastaju zbog virusne infekcije, vrlo su osjetljive i krvare pri trljanju, dok kurje oči ne krvare. Budući da je liječenje i uklanjanje različito, važno je razlikovati između bradavice i kurjeg oka.
Uzrok nastanka kurjeg oka
Kurje oko nastaje zbog pritiska, trenja i trljanja na određenom području kože. Najčešće se pojavljuju na kostima ili izbočenim dijelovima stopala, ali mogu se pojaviti i na rukama.
Neprestano trljanje rezultat je nepravilnog hoda, prekomjerne težine, prisilnog držanja pri obavljanju određenih zanimanja ili pri sportu, no većina žuljeva nastaje zbog neodgovarajuće obuće (primjerice, visoke pete).
Jesu li kurje oči opasne?
Ako se kurje oko ne tretira pravilno, može izazvati infekciju ili čak dublju ranu koja također zahtijeva savjet ili pomoć liječnika. Infekcija se često događa ako pokušamo sami silom ukloniti kurje oko trganjem ili rezanjem. Rizik je veći osobito kod dijabetičara, bolesnika s aterosklerozom i bolesnika s poremećajima cirkulacije.
Kurje oko predstavlja neugodan problem, pritisak na njega uzrokuje nelagodu i može jako boljeti ako pritisne na živce u donjim slojevima kože ili čak na kost.
Kurje oči nisu zarazne jer se ne radi o infektivnoj bolesti.
Uklanjanje kurjih očiju
Prvo bismo trebali pronaći uzrok zašto su se žuljevi pojavili baš na tim mjestima te pokušati spriječiti mogući nastanak kurjih očiju. Možemo si pomoći s zaštitnim jastučićima i prstenima koji smanjuju trljanje. Također je važna prikladna obuća koja dobro pristaje i dovoljno je široka.
Noge svakako treba odgovarajuće njegovati i koristiti proizvode koji dodatno omekšavaju kožu.
Načini za uklanjanje žuljeva:
- Primjena Oxilver Skin Gela za kožu s aktivnim kisikom i ionskim srebrom: gel kroz proces oksigenacije potiče bržu obnovu promijenjene površine kože. Trn žuljeva ili kurjeg oka razgrađuje se zbog prisutnosti aktivnog kisika i ionskog srebra, a tvorba na koži postupno se smanjuje sve dok potpuno ne nestane. Dodatak hijaluronske kiseline i aloe vere omogućuje intenzivno vlaženje i omekšavanje površine. Struktura gela omogućuje dugotrajno djelovanje aktivnog kisika, čime se ubrzava proces uklanjanja zadebljane površine. Preporučuje se nanošenje gela u tankom sloju, ostavljanje da djeluje neko vrijeme, a zatim uklanjanje područja u toploj, slanoj kupki te pomoću kozmetičkih uređaja za odstranjivanje mrtvih slojeva kože. Postupak treba ponavljati dovoljno dugo kako bi se uklonio sav mrtvi sloj kože. Tretiranje područja potrebno je ponoviti više puta, ovisno o dubini žulja.
- Primjena salicilne kiseline: ova kiselina otapa keratin i uklanja mrtvu kožu. Nanosi se u tankom sloju, zatim se namakanje u slanoj vodi, nakon čega se područje sa žuljevima uklanja. Salicilnu kiselinu ne smijemo nanositi na zdravu kožu jer to može izazvati iritaciju ili oštećenje.